להבין בכדי למנוע 

הכנס המדעי השנתי לחקר האובדנות בישראל 2020
על הספר
להאיר את הרי החושך
התנהגות אובדנית בקרב בני נוער
 
ד"ר יוסי לוי בלז
הרעיון לספר זה נהגה לפני כשנה וחצי במהלך הכנס "להבין בכדי למנוע", הכנס המדעי השנתי לחקר האובדנות בישראל, שאותו אני מוביל עם חברי ושותפי ד"ר סמי חמדאן. במהלך הכנסים הרגשנו את הרוח המיוחדת הנושבת מהמשתתפים – רוח של אמונה, של תקווה ושל רצון עז ללמוד, להבין ולעשות מה שנדרש כדי למנוע אובדנות. ולנוכח רצון זה התחוור לנו כי החומר הקיים בנושא בשפה העברית דל מאוד ואינו עדכני דיו. ניכר היה כי צריך לכנס את הידע המעודכן שהצטבר מן המחקר בעולם ובארץ ואת הניסיון הקליני המצטבר מהטיפול בצעירים אובדניים ולכתוב ספר שמטרתו להעמיק בתופעה טרגית זו.
 
יחד עם שותפיי וחבריי לכתיבת הספר, ד"ר ענת ברונשטיין-קלומק, ד"ר ירי גביעון ופרופ' אלן אפטר, שהם גם שותפיי לעשייה המחקרית-טיפולית בנושא אובדנות, יצאנו לדרך. השתדלנו מאוד להתייחס באופן מקיף להתאבדות בקרב בני נוער, על היבטיה השונים ושלביה השונים. ניסינו לענות על השאלות הרבות העולות מנושא זה, אך אנחנו מאמינים ששאלות רבות נותרו עדיין ללא מענה.
 
אנו מקווים שהספר יתרום להעלאת המודעות בנושא מניעת אובדנות ויאיר את החשכה של היעדר העיסוק בנושא, יאפשר להכיר את דרכי האיתור והאבחון של אובדנות ואת דרכי הטיפול בה ולהעמיק בהן, ובעיקר ישמש כמקור מידע מהימן, נגיש ובעל ערך מעשי. 
 
משאלתנו היא כי הספר יעניק רוח גבית לכל אותם ארגונים ואנשים יקרים העוסקים יום ולילה בהצלת חיים ובהתמודדות עם צעירים הנמצאים במשבר וזקוקים ליד מושטת כדי להתמודד עם המציאות שהם חיים בה. 
 

 
 
טלפון:  09-8983015  |   דוא"ל:  Suicide.convention@gmail.com  |  כתובת: המרכז האקדמי רופין