להבין בכדי למנוע 

הכנס המדעי השנתי לחקר האובדנות בישראל 2020

מצילו של האובייקט לטיפול תרופתי באובדנות – תקציר

פרופ' יורם יובל, מכון המוח לחקר רגשות, אוניברסיטת חיפה
 
כפי שהראה פרויד, אובדן אדם קרוב, או אובדן אהבתו, גורמים לכאב נפשי קשה מנשוא. בולבי הניח שבמוחם של כל היונקים קיימת מערכת מולדת, המגיבה בכאב לאובדנה של דמות ההיקשרות. בשנים האחרונות זוהתה מערכת עצבית מולדת, הקיימת גם במוחם של בני אדם, ונקראת מערכת "בהלה" (PANIC). מערכת זאת מופעלת עם אובדנה של דמות ההיקשרות, וגורמת למצוקה קשה.
 
תרופות נרקוטיות (ממשפחת המורפין) מקטינות את פעילותה של מערכת "בהלה". מערכת "בהלה" מופעלת בצורה חזקה גם במצבי דיכאון, שבהם קיימת נטייה אובדנית. מחקריהם של אור-בך, מיקולינסר, והולדן הראו שהמנבא החזק ביותר של מעשה אובדני בטווח הקצר הוא עוצמת הכאב הנפשי שחש האדם.
 
לא קיים היום טיפול תרופתי יעיל וקצר-טווח באובדנות. נעשה שימוש בתרופות נוגדות דיכאון, אולם דרוש לפחות חודש עד שהן מתחילות להשפיע, ויעילותן למניעת אובדנות בחודשים הראשונים אינה ודאית. תרופות נרקוטיות שימשו לטיפול בדיכאון מאמצע המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20. מאז לא נעשה בהן שימוש למטרה זאת, בגלל פוטנציאל ההתמכרות שלהן, ובגלל הסכנה החמורה של נטילת מינון-יתר.
 
בופרנורפין (buprenorphine) היא תרופה נרקוטית בעלת תכונות פרמקולוגיות מיוחדות, ההופכות אותה לבטוחה יותר במינון-יתר, ולבעלת פוטנציאל התמכרות נמוך במיוחד. יעילותה של בופרנורפין במינונים נמוכים כטיפול קצר-טווח באובדנות חריפה נבדקת בימים אלה בישראל במחקר רב-מרכזי, כפול-סמיות, מבוקר-פלצבו, על ידי מכון המוח לחקר רגשות באוניברסיטת חיפה. 
 
טלפון:  09-8983015  |   דוא"ל:  Suicide.convention@gmail.com  |  כתובת: המרכז האקדמי רופין